HOME
menu

A teraz ogólnie o Squashu

Squash to dyscyplina sportowa polegająca na odbijaniu piłki rakietą od ściany. Wywodzi się ona od tradycyjnego tenisa, a wymyślili ją angielscy więźniowie potrzebujący dużego wysiłku fizycznego w stosunkowo krótkiem czasie i na niewielkiej przestrzeni jako, że początkowo grano na zewnątrz - na więziennym dziedzińcu. Sport znalazł szersze uznanie gdy na dobre zapoznali się nim uczniowie prominenckiej szkoły Harrow w Anglii. Od tego czasu uważany za dyscyplinę dla dżentelmenów :)

Gra polega na takim odbiciu piłki od ściany aby maksymalnie utrudnić przeciwnikowi jej odbicie.

Squash aktualnie nie jest dyscypliną olimpijską, jednak Światowa Federacja Squasha czyni starania w tym kierunku, natomiast regularnie odbywają się mistrzostwa świata i mistrzostwa Polski.

Poniżej prezentujemy zasady gry w squasha przygotowany przez Światową Federację Squasha (World Squash Federation) w październiku 2013 roku.

Zasady gry pojedynczej.

Z ciekawostek

Squash został uznany przez magazyn Forbes najzdrowszym sportem na świecie. W rankingu pod uwagę brano ilość spalanych kalorii, wpływ gry na gibkość, siłę i wytrzymałość, a także ryzyko kontuzji. Zlecone przez magazyn badania polegające na konsultacji z ekspertami w danych dziedzinach: szkoleniowcami, zawodnikami i psychologami sportu,  osobistymi trenerami, wykorzystano w nim także osobiste doświadczenia.

W czasie zaledwie 30 minutowej sesji gry w squasha znacząco poprawia się praca serca oraz płuc. Szybkie wymiany i potrzeba nieustannego pozostawania w ruchu świetnie wpływa na na siłę oraz ogólną wytrzymałość ciała. Praca całego ciała w czasie gry poprawia jego gibkość i poprawia mięśnie pleców i brzucha.

Squash znalazł się na szczycie składającej się z 10 rodzajów sportów, zestawianych w badaniu.

  1. Squash
  2. Wioślarstwo
  3. Wspinaczka górska
  4. Pływanie
  5. Kolarstwo górskie
  6. Koszykówka
  7. Kolarstwo
  8. Bieganie
  9. Pięciobój nowoczesny
  10. Boks 

Gra w squasha daje niesamowitą satysfakcję, okupioną dużym zmęczeniem. Pozwala to na znaczącą redukcję stresu nagromadzonego w ciągu całego dnia i pozwala pozostać w dobrej formie fizycznej przy niewielkim nakładzie czasu.

Squash po prostu da Ci radość oraz satysfakcję, od której możesz się uzależnić !!!


Obejrzyj filmy z imprez, które Enjoy Squash regularnie organizuje dla swoich klubowiczów